V dnešním článku se podíváme na dezinfekci a to konkrétně na dezinfekci rukou. Především na to proč je důležité ji mít neustále při sobě.
O dezinfekci rukou se toho v posledních letech napsalo a namluvilo opravdu hodně. Hlavně v souvislosti s Covidem-19 a ochranou před tímto virem.
Dezinfekcí jsme si doslova polívali ruce téměř na každém kroku a při každé příležitosti. Dezinfekcí bylo na trhu opravdu hodně. Různé druhy, různí výrobci. Některé pálily, některé nám ruce spíše ulepily než vydezinfikovali, jiné zapáchaly a navozovali pocit, že si máčíme ruce snad v čistém alkoholu a tak bych mohl pokračovat. Plně proto chápeme aktuální celospolečenský pohled na dezinfikování rukou v běžné životě.
Nechceme o dezinfekci slyšet už ani slovo.
Právě proto jsme se rozhodli napsat tento článek a podívat na dezinfekci rukou i z jiného úhlu pohledu. Z pohledu, kdy dezinfekce opravdu řeší problém a chrání před šířením virů, bakterií, mikroorganismů apod.
Zapomeňme na chvíli na zápach a pálení rukou při použití nekvalitní dezinfekce a pojďme si říct, proč je důležité mít dezinfekci na ruce neustále při sobě.
Nejprve trochu základního rozdělení dezinfekcí
Základ každé dezinfekce je látka, která ničí, hubí, likviduje viry, bakterie, spory, plísně apod.
U většiny dezinfekcí je základem buď ethanol, chlór, kyslík nebo trochu opomíjená a letitou praxí vyzkoušená kyselina chlorná.
Ethanolový základ známe asi všichni z nedávné doby, kdy jsme byli nuceni používat dezinfekci na každém rohu.
Chlór a kyslík, se jako základní kámen dezinfekce používá u dezinfekcí již dlouhou dobu a je hodně rozšířený hlavně u dezinfekcí, které se používají ve zdravotnictví a při uklízení.
Nejméně škodlivý, a dokonce tělu prospěšný základní kámen dezinfekce je kyselina chlorná. Ačkoliv to zní hodně podobně, jako chlór, realita je odlišná.
Kyselina chlorná je pro naše tělo zcela přirozená látka, protože v každém lidském těle se kyselina chlorná v malém množství nachází již od narození. Je to totiž náš nejsilnější antioxidant, který naše tělo „povolá do boje“ při poškození pokožky, při různých zraněních
Jak poznáte, že v sobě kyselinu chlornou také máte?
Vlastně úplně jednoduše. Vzpomeňte si třeba na situaci, kdy jste si odřeli ruku, nebo nohu a potom co Vám přestala rána krvácet, začala se zacelovat a uzdravovat, objevil se kolem rány nepravidelný žlutohnědý okraj? Ještě před tím, než se vytvořil „strup“. Objevil, že ano.
Tento žlutohnědý okraj je právě ta zmiňovaná kyselina chlorná, kterou naše tělo „povolalo do boje“ s případnou infekcí rány a dalšími nežádoucími látkami nebo viry, které by se mohli do rány dostat. Opravdu ji v sobě máme všichni a proto není třeba se kyseliny chlorné bát.
Teď už víme jaké základní rozdělení dezinfekcí máme. Nezacházeli jsme do odborných termínů a chemických zkratek a označení. Přece jen nejsme chemici.
Proč je tedy důležité mít dezinfekci na ruce neustále při sobě
Jak už jsme psali v řádcích výše, dezinfekce je vyrobena proto, aby ničila mikroorganismy a jejich spory a chránila uživatele před účinky těchto mikroorganismů, virů, hub, bakterií apod.
Možná si říkáte, že to přirozená imunita těla zvládne sama i bez dezinfekce. Naprosto s Vámi souhlasíme, lidská imunita je opravdu silný štít proti účinkům mikroorganismů, virů, bakterií, hub, sporů. Bohužel, ale ne se vším si naše imunita dokáže poradit.
V této souvislosti Vám přetlumočím jeden z mnoha rozhovorů z doby covidu, kdy jsme si povídali o dezinfekci. Její důležitosti, o používání a o tom jestli má smysl ji používat. Tenhle rozhovor si budu pamatovat už asi navždy.
Měl jsem možnost si povídat s člověkem ze severních Čech, který se celý život zabývá dezinfekcí prostor a ploch. Představte si, že mi tento pán řekl pro mě až trochu šokující informaci. (Seděli jsme spolu v době největší vlny covidu) „Nás netrápí covid, ale žloutenka a její šíření v běžné populaci“ Potom co mi tohle řekl mi tak trochu došli slova.
Ptal jsem se, jak je to možné. Vysvětlení bylo jednoduché. V onom nejmenovaném městě měli poměrně velkou skupinu uživatelů drog, kteří žili ve velmi nuzných životních podmínkách, a tak nebyl a není problém, aby se mezi nimi žloutenka šířila velmi snadno.
A pak přišla slova, která mi úplně vzala slova z úst. „A teď si představte, že jeden takový žloutenkou nakažený člověk jede městskou hromadnou dopravou. Na co všechno při té cestě sahal, na co všechno sahal předtím, než nastoupil, jakých míst na těle se dotýkal atd. A to je prosím pěkně jeden člověk, my jich tady máme stovky. Stovky lidí se žloutenkou se nám pohybují po městě, chodí na stejná místa, používají stejné spoje, jako lidé bez žloutenky“.
Nedokážu to napsat ani říct, jako on, ale v tu chvíli mi opravdu došli slova a přeběhl mi mráz po zádech.
Možná na to máte jiný názor než já, ale mě tohle povídání bohatě stačilo proto, abych věděl proč je důležité mít dezinfekci na ruce neustále při sobě.
Určitě ji nepoužívám x krát denně, ale při návštěvě některých míst a každého z nás napadnou místa, kde by nebylo od věci tu dezinfekci na ruce preventivně použít.
Moje oblíbená je ta naše, které pracovně říkáme „Hojivka“ jejím základem je totiž kyselina chlorná, která má, jak jsem si již řekli hojivý účinek, protože tělu při použití dodáme to co samo zná, ale nedokáže si samo vyrobit rychle a větším množství.
Pokud by Vás zajímalo cokoli dalšího, neváhejte se nás zeptat, nebo můžete čerpat další informace z dalších článků o dezinfekci, které najdete zde